Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kurs Lokalnych Liderów Trzeźwości

        

               12 października, w sobotę, w gmachu Seminarium Duchownego w Drohiczynie  odbyło się szkolenie Lokalnych Liderów Trzeźwości. 
Spotkanie miało wielowymiarowy charakter i rzucało światło na różne aspekty, które prowadziły do jednej konkluzji - trzeźwość narodu jest naszą wspólną sprawą. Problem alkoholizmu dotyka wiele wymiarów, ponieważ związane są z nim dramaty pojedynczych osób, całych rodzin, społeczności lokalnych, takich jak osiedla, wsi, małe miasta, zakłady pracy. W końcu alkoholizm bardzo mocno uderza także w nasz PKB. 
Podczas spotkania prelegenci w bardzo ciekawych wystąpieniach mówili m.in. o budowaniu odpowiedniej, pozytywnej narracji w kontekście mówienia o trzeźwości. Słuchacze mogli dowiedzieć się także o niebagatelnej roli Czcigodnego Sługi Bożego, księdza Franciszka Blachnickiego w walce o trzeźwość oraz wyzwalanie się z współczesnych zniewoleń oferowanych przez agresywny konsumpcjonizm. 
Sporo w kontekście walki o trzeźwość można "ugrać" w Social Mediach, które są szczególnie ważne w budowaniu świadomości młodych osób. To tam można wykreować orazrozpropagować modę na trzeźwy styl życia. Każdy z nas może w tej kampanii uczestniczyć. Wystarczy używać odpowiednich hasztagów oraz udostępniać treści proponowane przez autorów kampanii. 
W końcu podczas szkolenia prelegenci mówili o alkoholizmie, jako problemie samorządowym. Uczestnicy szkolenia byli zachęcani do wstępowania oraz tworzenia grup mających pomagać osobom dotkniętych chorobą alkoholową. Na tych panelach dowiedzieliśmy się, jak bardzo kosztowny jest ten problem i jego całkowite rozwiązanie zapewniłoby budżetowi państwa zastrzyk potężnej kwoty pieniędzy. 
Szkolenie pokazało, że walka o trzeźwość narodu musi odbywać się na wielu płaszczyznach - społecznej, medialnej, samorządowej oraz legislacyjnej. Potrzeba współpracy wielu organów, aby skutecznie wyeliminować ten problem.
 
Autor tekstu:   Emil Kamiński Łapy