Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowa Kultura - To więcej niż KWC

 

7 grudnia 2019 roku w Czartajewie – parafii w której, gospodarzem jest ks. Jarosław Błazejak moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, odbył się Dzień Wspólnoty Animatorów i Diakonii pod hasłem Nowa Kultura- To więcej niż KWC. Na spotkanie przybyli animatorzy oraz pary rejonowe z Bielska Podlaskiego, Łochowa, Kamionny oraz z rejonu Węgrów-Sokołów wraz z księżmi: moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła Januszem Bolewskim, Dariuszem Misiorem, Mariuszem Woltańskim oraz Michałem Sawickim .

Obecni byli też między innymi przedstawiciele diakonii życia i wyzwolenia . Celem spotkania było podjęcie tematu nowej kultury w szerokim znaczeniu. Prezentacja, przygotowana przez parę diecezjalną - Kasię i Sławka Ślusarz, miała na celu uświadomienie animatorom, jak ważną posługę pełnią nie tylko we własnym kręgu, ale i w całej wspólnocie. Zostały omówione obowiązki osób odpowiedzialnych, w tym w kontekście szerzenia nowej kultury. Katechezę wygłosił ks. Janusz Bolewski, szczególnie akcentując obszary, których dotyczy nowa kultura. Są to między innymi:
- panowanie nad czasem wolnym i czasem pracy, kultura ciszy i dźwięku
- kultura podstawowych odniesień, strój, zachowanie
- szlachetność, uczynność, poświęcenie
- kultura życia domowego na co dzień i od święta
- kultura słowa (nie tylko jako unikanie wulgaryzmów, ale też poprawna, piękna polszczyzna)
- kultura artystyczna.
Ksiądz Janusz zaznaczył, iż ważne jest pokazywanie nowej drogi. Nie wystarczy wskazać na to, co zniewala, lecz należy zaproponować w to miejsce coś nowego, coś, co godnie zastąpi stare. Ludzie nowej kultury powinni skupić się na kreowaniu swojego życia na podstawie wartości, które niesie ze sobą Ewangelia. Spotkanie w grupach było doskonałą okazją do odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: Jak promujemy nową kulturę? Co czytamy i oglądamy? Jakie inicjatywy podejmujemy w ramach nowej kultury? Jaką rolę w naszym życiu odgrywa KWC? Praca w grupach była również okazją do pogłębienia więzi między członkami Domowego Kościoła, lepszego poznania się i podzielenia się życiem.
Mszę Świętą celebrował ks. Jarosław Błażejak. Wygłoszona przez niego homilia dotykała spraw tak ważnych dla nas katolików jak pokora i posłuszeństwo, ale również służenie innym z
miłością i oddaniem.
Dni Wspólnoty zakończyła Agapa oraz omówienie bieżących spraw.

Magda i Łukasz Prusińscy

ZDJĘCIA