Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rejonowy dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie

  

Słudzy wybrani i posłani na wzór Chrystusa
– to temat przewodni Rejonowego Dnia Wspólnoty,
który odbył się 22-10-2017 w Kamionnie.
Dzień Wspólnoty przebiegał następująco:

 

 

 

 - Eucharystia

 - Namiot Spotkania

- Zawiązanie wspólnoty

- Konferencja

- Świadectwa

- Spotkanie w grupach

- Agape.

 W Namiocie Spotkania rozważaliśmy w swoich sercach fragment Słowa Bożego: Mt 22, 15-21 „Sprawa podatku”. Każdy z uczestników Dnia Wspólnoty miał możliwość osobistej modlitwy przed tabernakulum i adorowania obecnego w nim Chrystusa.

Na pozostałe „części” Spotkania, Wspólnota Domowego Kościoła została zaproszona przez ks. Mariana Dobrowolskiego, proboszcza Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie, na plebanię.

Po Zawiązaniu Wspólnoty, nadszedł czas na Konferencję wygłoszoną przez ks. Mariana. Jednak nie była to „zwykła” Konferencja, lecz połączona została ze Świadectwem.

Ks. Marian Dobrowolski – nasz moderator, jako młody chłopak w 1974 r. był uczestnikiem ONŻ w Brzegach koło Zakopanego. Moderatorem rekolekcji był wówczas ks. Hubert Lupa – jednocześnie odbywał się tam I i III stopień oazy.

Ciekawostka – byliśmy uczestnikami XXXVII Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie (Jasna Góra 17-20 lutego 2012r.) i tam spotkaliśmy o.Huberta Lupę. Przewodniczył On Porannej Liturgii Godzin i dziękował Bogu za 50-lecie swojego kapłaństwa.

 Nasz moderator, ks. Marian powiedział nam, iż właśnie na tych rekolekcjach spotkał ks. Franciszka Blachnickiego. Ks.Franciszek miał w zwyczaju odwiedzać odbywające się rekolekcje w tamtych okolicach, po to też aby udzielać moderatorom i animatorom wskazówek i ukierunkowywać ich, co jest nadrzędnym celem rekolekcji oazowych. Ks.Franciszek bardzo chciał aby przestrzegano zasad i harmonogramu rekolekcji - dlatego też z tego spotkania zapamiętał go ks. Marian jako człowieka stanowczego. Dzień Wspólnoty tamtejszej oazy odbył się w Kościelisku, ks. Franciszek Blachnicki sprawował tam Najświętszą Eucharystię. Ks. Marian powiedział, że wówczas na twarz ks. Franciszka promieniowała radością, spokojem – była inna niż podczas pierwszego ich spotkania.

Kolejnym świadectwem, było świadectwo Basi i Sławka Mrozek – małżonków z tzw. „najstarszego kręgu”. Podzielili się oni może bardziej wspomnieniami, z ich pierwszych rodzinnych rekolekcji 15 dniowych (ich córki Ania i Agnieszka były małymi dziewczynkami, które wymagały stałej opieki rodziców). Rekolekcje odbyły się w Samułkch, jest to wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w odległości ok. 30 km od Białegostoku. Warunki lokalowe, w porównaniu z dzisiejszymi były bardzo skromne. Był to budynek zaadoptowany po szkole (w dziewięćdziesiątych latach wiemy jak wyglądały wiejskie szkoły –większość z nas do takich szkół uczęszczała). W adaptację szkoły na budynek, w którym mogłyby rodziny z małymi dziećmi przeżyć 15 dniowe rekolekcje oazowe, całe swoje serce i siły fizyczne włożyli przede wszystkim Jadzia i Szczepan Barbachowscy (późniejsza para diecezjalna Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół).

 Spotkanie w grupach – to czas zarówno poświęcony na dzielenie się Słowem Bożym (Mk 10,35-45), jak i dzieleniem się realizacją postanowień z rekolekcji w aspekcie podejmowania różnego rodzaju zadań, które można by określić jako służbę na rzecz wspólnoty lub też wobec konkretnych osób. W pierwszej części tego spotkania dzieliliśmy się Słowem Bożym, zaś w jego drugiej części jesteśmy wszyscy zgodni co do stwierdzenia: Ruch Światło-Życie Domowy Kościół wymaga od nas nie tylko pracy nad sobą, ale nade wszystko służby na rzecz wspólnoty i innych osób.

Agape – czas spędzony przy herbacie lub kawie z domowymi wypiekami, ale przede wszystkim to czas spędzony wspólnie i radośnie na rozmowie, żartach, choć także z chwilami spędzonymi na poważnie (np. informacje od pary rejonowej).

 

             Z Panem Bogiem

Agnieszka i Jarek Sobotka

 

ZDJĘCIA Z DNIA WSPÓLNOTY