Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Randka w Kamionnej

  

W dniu 5 maja 2018 r. w remizie strażackiej w Baczkach, gm. Łochów, odbyła się V Bezalkoholowa Randka Małżeńska zorganizowana przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka Ruchu Światło Życie Diecezji Drohiczyńskiej i małżeństwa z Domowego Kościoła w Kamionnie. Przybyłych małżonków, w imieniu diakonii, przywitali Anna i  Mariusz Gołaszewscy. Organizatorzy przygotowali też filmowy skrót historycznych randek, zachęcając sakramentalne pary małżeńskie  do włączenia się w formację Domowego Kościoła.

 

Następnie rozpoczęła się projekcja włoskiego filmu pt. „Jak Bóg da”. W komediowej fabule, ceniony rzymski kardiochirurg wraz z żoną i dwójką dorosłych dzieci tworzą współczesną ateistyczną rodzinę ( i jak się im wydaje postępową rodzinę). Ojciec rodziny żywi przekonanie, że ich syn zamierza wyznać całej rodzinie, że jest gejem. Przygotowuje do tego pozostałych członków rodziny, aby ze zrozumieniem i tolerancją przyjęła wybór ich pociechy. Gdy jednak syn oznajmia im, że odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa, tenże fakt jest dla głowy rodziny przyczyną wstydu i inspiracją do podejmowania szeregu zabawnych inicjatyw, które obnażają małostkowość i stawiają w świetle komicznym skompromitowanego w swoich postępowych przekonaniach ojca rodziny.  Widz nie ma wątpliwości, że główny bohater narracji filmu - Bóg Ojciec - zakpił sobie z postępowego i uwikłanego we własne pokrętne przekonania ateistę i doprowadził do przemiany jego relacji wobec wypieranego i niechcianego wcześniej, lecz jak się okazuje, stale obecnego w jego życiu Boga. Doświadczenie  obecności Kreatora- Boga doprowadza go do przemiany postawy wobec  członków rodziny, wiary i Kościoła.

Poszczególne epizody filmu stały się dogłębnie czytelne, kiedy po jego projekcji fachowym (duchowym) komentarzem opatrzył go uczestnik wydarzenia – wielce oddany Domowemu Kościołowi ks. Łukasz Suszko, posługujący w Bazylice Mniejszej w Prostyni.  W komentarzu do filmu ks. Łukasz Suszko objaśnił delikatną ingerencję Opatrzności Bożej w życie najzatwardzialszych grzeszników, którzy otwierają oczy na dotykającą ich miłość Bożą poprzez osobiste porażki i kruchość budowanego przez siebie życia bez Boga.

Profesjonalizm kapłańskiego komentarza pozwolił odkryć uczestnikowi randki, że nie jest przypadkowo jej uczestnikiem, gdyż każdy z osobna jest najważniejszy dla Boga, bo dotykany jest również  intymnie przez Opatrzność w jego problemach życiowych.

Kolejnym etapem randki był pyszny obiad oraz stół szwedzki, który zadowolił każdy gust kulinarny oraz bezalkoholowa zabawa taneczna prowadzona przez profesjonalnego DJ.

Zabawa trwała długo i małżonkowie mogli przypomnieć sobie jak dobrze jest uciec od codziennych obowiązków, aby być ze sobą w życzliwej dla nich wspólnocie, promującej zabawę bez alkoholu.

Atmosfera wydarzenia sprawiła, że każdy uczestnik bez wątpienia poczuł się zaszczycony udziałem we wspólnocie randkowiczów, co może być początkiem refleksji nad decyzją o wstąpieniu na drogę formacji małżeńskiej w Domowym Kościele.