Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Echa Balu Niepodległości

      

 

 Z życia Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie rejonu Kamionna, w dekanacie łochowskim, diecezji drohiczyńskiej.            

            

              Domowy Kościół gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie rejonu Kamionna w dekanacie łochowskim (diecezja drohiczyńska), w 2018 roku zorganizował Randkę małżeńską, Bal na 100-lecie odzyskania niepodległości, wieczory wiary oraz bal sylwestrowy.  

             Organizacja imprez tanecznych i spotkań modlitewnych odbywa się z  inicjatywy Diakonii Wyzwolenia Człowieka  Diecezji Drohiczyńskiej.      

 

              Diakonia Wyzwolenia Człowieka Diecezji Drohiczyńskiej w dniu 17 listopada 2018 r., w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „100 bali na 100-lecie odzyskanie niepodległości” zorganizowała bal wspólnie z kręgami Domowego Kościoła parafii Kamionna.

             Bal rozpoczął się od Eucharystii, którą celebrował moderator rejonowy ks. Marian Dobrowolski. Celebrans w kazaniu wygłoszonym wskazał na odpowiedzialność każdego za losy ojczyzny i dobro wspólne, jako obowiązek wpisany w charyzmat Nowej Kultury. Podkreślił jak ważna jest misja ewangelizacyjna Kościoła i wkład odpowiedzialnych Ruchu za pracę u podstaw na rzecz przemiany obyczajów społeczeństwa w duchu trzeźwości.

             Po uczcie eucharystycznej wszyscy udali się na bal zorganizowany w remizie OSP w Baczkach, gmina Łochów. Na każdym bilecie wejścia dla pary małżeńskiej na imprezę znajdowały się komentarze do ważnych dat zdarzeń rzutujących na odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny w 1918 r.

           Co ważne na bal zaproszone zostały sakramentalne małżeństwa.

           W imieniu organizatorów Maria i Sylwester Klimkowie zwrócili się do uczestników, wśród których był także Burmistrz Łochowa, pan Robert Mirosław Gołaszewski z małżonką, oraz przybyli księża, w podziękowaniu za samą obecność, która jest wyrazem świadectwa w promowaniu „Nowej kultury” w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „100 bali na 100-lecie odzyskanie niepodległości”. Jej celem jest organizowanie imprez bezalkoholowych podkreślających znaczenie trzeźwości człowieka w dążeniu do wolności zarówno jednostki jak i społeczeństwa. Bez trzeźwości  wolnych obywateli  bowiem nie będzie wolnego narodu. Trzeba pamiętać, że sługa boży ks. Kardynał Stefan Wyszyński w latach zniewalającego  komunizmu wypowiedział słowa, które są wciąż aktualne, iż „ Potrzeba w naszej ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich, o dobru rodziny, o wypełnianiu naszego powołania i zadania  życiowego wobec innych, o dobru całego narodu”.   Taką formą walki o suwerenność Ojczyzny dzisiaj jest krzewienie trzeźwości i poświęcenia w służbie na rzecz społeczeństwa. Warto w tym miejscu przywołać słowa  Sylwka, który dziękując Bogu za dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka stwierdził, że dzięki Opatrzności cyt. „ My Polacy jako naród nigdy nie byliśmy niewolnikami. Wolność nie dokonuje się w przestrzeni granic państw czy kompetencji rządów poszczególnych krajów ale w ludzkim sercu. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby teraźniejsze pokolenia realizowały obowiązek pielęgnowania wolności naszej państwowości poprzez aktywną postawę odpowiedzialności, uczciwości i ofiary w służbie dla Narodu”.

            Organizatorzy w słowach powitania życzyli uczestnikom balu oraz sobie, aby żyć w wolnym, sprawiedliwym i dostatnim kraju.    

           Wszyscy uczestnicy w pozycji zasadniczej odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

           Po tak ekscytującym i głębokim w treści powitaniu i porcji prawdziwej uczty melomana, gdyż uczestników balu czekała niespodzianka w postaci prezentacji pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Belcanto z Węgrowa, rozpoczęła się tradycyjnym polonezem zabawa taneczna, którą prowadził wodzirej Szymon Gołoś z Węgrowa. Zabawa trwała do białego rana.  W trakcie przerw organizatorzy wraz z małżonkami Domowego Kościoła rejonu Kamionna serwowali wykwintne posiłki, nie zabrakło smacznych przekąsek i napojów.

          Wystrój wnętrza, oprawa muzyczna i organizacja balu zrodziły w każdym uczestniku nastrój wyjątkowego święta i zadumy nad wolnością ojczyzny-wspólnego domu oraz nad  trudem jej utrzymania we wciąż zagrożonej współczesnymi zniewoleniami przestrzeni życia prywatnego
i publicznego.

 

P.S.

             W ramach kontynuacji święta 100 -lecia odzyskania niepodległości w parafii Kamionna organizowane są wieczory wiary, organizację których przygotowuje Elżbieta i Sylwester Kowalczykowie z ks. dr Jarosławem Błażejakiem - moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej. Do organizacji wieczorów wiary Ela i Sylwek zapraszają młodzież i dorosłych spoza Ruchu. Wymiar świadectwa w ewangelizowaniu młodzieży szkolnej nabiera w tym zakresie zaangażowanie nauczycieli w przygotowanie i prezentację treści związanych z czuwaniem modlitewnym przed Najświętszym Sakramentem. Na profesjonalna oprawę muzyczną zapraszani są specjalni goście spoza parafii. Czuwanie kończy uroczyste indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

           Najbliższy wieczór wiary o tematyce : „Jezus moim Panem i Zbawicielem” odbędzie się w dniu 13.01.2019 r. Wieczór rozpocznie się tego dnia mszą świętą o godzinie 18 w kościele parafialnym w Kamionnej (dekanat łochowski), na którą serdecznie zapraszają w imieniu organizatorów Elżbieta i Sylwester Kowalczykowie.

                                                                                                                                   Opracowała: Iza  Kiełek

ZDJĘCIA Z BALU NIEPODLEGŁOŚCI