Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

20 listopada 2011 - NOWA EWANGELIZACJA

 

 

W SOKOŁOWIE PODLASKIM

 

Przedostatnia niedziela listopada zgromadziła w Sokołowskim Ośrodku Kultury tyle osób, że trudno było się przecisnąć.

Powodem m.in. była Samochodowa Randka Małżeńska – jest to ogólnopolska akcja organizowana przez Domowy Kościół, w której wzięło udział 8000 osób!!!

 

W całym kraju o godzinie 17.00 rozpoczęto seans specjalnie wybranego filmu "Fireproof" ukazującego historię strażaka i jego rodziny. Sokołowskie kino może nie "pękało w szwach", ale par małżeńskich było w nim ponad sto i każda z nich przy wejściu otrzymała kopertę z instrukcją co dalej oraz paczkę chusteczek. – „Włączyliśmy się w organizację Samochodowej Randki Małżeńskiej ponieważ wiemy, że małżeństwo jest czymś bardzo ważnym i pięknym – tłumaczyli organizatorzy - chcieliśmy, by małżonkowie powrócili do okresu randkowania, kiedy każda chwila razem była bardzo ważna, długo oczekiwana, by odżyły w nich wspomnienia. Obecnie małżonkowie pochłonięci są wieloma obowiązkami, przez co nie starcza im czasu, by zadbać o swoje relacje”.

 

Tuż przed seansem Ania i Tomek Tomaszewiczowie powitali zebranych, krótko opowiedzieli o celu spotkania. W imieniu organizatorów – Ruchu Światło – Życie, zaprosili na film, w którym: Caleb i Catherine, główni bohaterowie filmu, przygotowują się do postępowania rozwodowego, nie mogąc już sobie poradzić z brakiem relacji. Ojciec Caleba prosi swojego syna, by spróbował podjąć eksperyment. Caleb ufający, że "wyzwanie miłosne" nie ma nic wspólnego z jego "odrodzonymi w wierze" rodzicami, podejmuje próbę. Ale czy może próbować pokochać swoją żonę, podczas gdy odrzuca możliwość miłości Boga? Czy będzie zdolny ciągle okazywać miłość osobie, która już ma dosyć jego uczucia? Czy też jest to kolejne małżeństwo, które musi "pójść z dymem"? Na te pytania mogą odpowiedzieć tylko ci, którzy uczestniczyli w randce, choć ona nie zakończyła się w kinie.

Po skończonym seansie Asia i Piotrek Denisiukowie - organizatorzy spotkania, zaprosili małżonków do wysłuchania audycji radiowej transmitowanej w naszym regionie na falach Katolickiego Radia Podlasie. Małżonkowie, już tylko we dwoje, w swoich samochodach, mogli podzielić się tym, czego doświadczyli podczas filmu. Słuchali wypowiedzi w radio innych par małżeńskich, a potem sami odpowiadali na pytania. Film stał się pretekstem do rozmowy o najtrudniejszych sprawach, o sprawach codziennych, o wszystkim. Na jego kanwie został przygotowany także kurs internetowy dla uczestników Randki (www.randkamalzenska.pl), Skorzystanie z niego grozi poprawą jakości rozmowy, poprawą jakości relacji, odkryciem spraw, które blokowały małżonków, rozwiązaniem problemów bolesnych, niewypowiedzianych. Kurs prowadzi do przebaczenia, jeśli jest potrzebne i do pogłębienia relacji, co każdej parze wyjdzie na dobre - zapewniają organizatorzy.

 

Wiele osób opowiadało potem jak ważna była dla nich ta randka. Jak wiele wniosła, odnowiła, oczyściła z „codziennego kurzu”, ile przyniosła radości. - Okazało się, że znów odkryłam na nowo mojego męża – mówiła jedna z uczestniczek. - Ja, z racji zawodu, bardzo utożsamiłem się z Calebem – opowiadał jeden z mężów, jak się potem okazało – strażak – podobnie jak on, czasami nie wiem o co chodzi kobiecie - żonie. Dobrze, że w filmie znalazł się przyjaciel i ojciec Caleba, którzy sporo rozmawiali na temat małżeństwa i próbowali wpływać na jego życie i decyzję o jego dalszych losach.

 

Inny mąż napisał na forum: „Film zrobił na mnie duże wrażenie i uświadomił mi, że tylko z Bogiem można przejść różne trudności w małżeństwie. W dobie kryzysu małżeństwa i minimalizowania wartości jaką jest rodzina katolicka polecam film wszystkim małżeństwom, które chcą być bliżej Siebie a zarazem bliżej Boga. Warto propagować tego typu akcje, bo to jest jedna z form ewangelizacji, która trafia do młodych ludzi, bo cóż może być przyjemniejszego jak dobrze zaplanowana randka z ukochaną osobą”.

 

 

- Wszystko jednak w tym filmie sprowadza się do jednego – mówiła na koniec jedna z żon – jeśli oddasz swoje życie Chrystusowi i Jemu zaufasz, powierzysz każdy dzień, wtedy On to poukłada. Miłość, którą nam małżonkom pozwolił się obdarować będzie jeszcze bardziej umacniać więzi, aż stanie się "ognioodporna".

 

- Jako organizatorzy jesteśmy bardzo uradowani owocami, które przynoszą nasze akcje. Randka jest kolejnąinicjatywą. We wrześniu, podczas comiesięcznej Mszy Świętej dla małżeństw (odprawianej w sokołowskiej Konkatedrze w każdą czwartą niedziele miesiąca o godz. 16-tej), odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Wtedy także zgromadziło się ponad 100 małżeństw, którzy ze wzruszeniem ponownie sobie ślubowali. Cieszymy się bardzo, że jest tyle osób, dla których małżeństwo i rodzina są bardzo ważne.

Chcieliśmy, aby Randka ożywiła uczucie i otworzyła serca chociaż kilku par – już wiemy, że dotknęła ponad stu. Otrzymujemy sms-y, maile, telefony z podziękowaniami. Mamy nadzieję, że to piękno, które małżonkowie odkryli w sobie będzie trwało i pomagało budować im relację – z nadzieją dodaje organizatorka.

Zapraszamy na obejrzenia zdjęć, a także filmiku z randki:

ZDJĘCIA

FILM

Asia Denisiuk i Iwona Mergo