Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ORDW w Serpelicach

„Wyzwolenie jest tylko w Jezusie Chrystusie i dokonuje się mocą Jego Ewangelii”

                                                                                                          Ks. Fr. Blachnicki

ORDW SERPELICE

„Proszę Was, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich Chrystusowego Kościoła”

 

Prośba ta skierowana 23 października 1978r, podczas audiencji pożegnalnej do Polaków, przez Jana Pawła II, stała się bezpośrednim bodźcem i natchnieniem dla ks. F. Blachnickiego do przygotowania diakonii wyzwolenia na rzecz narodu polskiego i młodzieży. Ta kilkumiesięczna praca przyniosła owoc w postaci Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, uroczyście ogłoszonej w obecności Ojca Świętego, Jemu oddana i przez Niego pobłogosławiona podczas 1. Pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu.

To tyle w skrócie o historii powstania tego wielkiego dzieła, poświęconego służbie wyzwolenia naszego narodu.

KWC, zwana też Dziełem Niepokalanej Matki Kościoła jest ruchem maryjnym[…],który stoi zdecydowanie na stanowisku całkowitej abstynencji od alkoholu. KWC jest programem działania, który ma na celu przezwyciężanie wszystkiego, co zagraża godności osoby i poniża zdrowe obyczaje społeczne. Dlatego Krucjata propaguje styl życia oparty na prawdzie, miłości i wolności. Spora ilość uczestników formacji Światło-Życie naszej diecezji jest od wielu lat aktywnymi KWC i wśród nich zrodziła się potrzeba rozwijania tego dzieła w naszych środowiskach. Sposobem i przygotowaniem do podjęcia tego odpowiedzialnego zadania jest przeżycie Oazy Rekolekcyjnej Diakonii Wyzwolenia.

Rekolekcje takie odbyły się w dniach 15-19 lutego tego roku, w gościnnym ośrodku rekolekcyjnym „Porcjunkula” OO Kapucynów w Serpelicach nad Bugiem w diecezji drohiczyńskiej.

 W rekolekcjach brały udział 22 osoby dorosłe, w tym 9 małżeństw oraz 11 dzieci(Białystok, Bielsk Podlaski, Kamionna, Łochów , Rudka i Węgrów). Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie tych rekolekcji byli ks. dr. Jarosław Błażejak moderator Ruchu Światło-Życie diec. drohiczyńskiej, oraz Wojciech Terlikowski prowadzący i Darek Kwiatkowki obydwaj z Warszawy. Dziećmi opiekowały się Kinga Filipczuk oraz Monika i Milena Kosiorek.

Codziennie, oprócz Jutrzni i Nieszporów, odbywały się dwa rodzaje seminariów: diakonii wyzwolenia i abstynenckie. Zadaniem tych spotkań było zgłębianie genezy, istoty i celów KWC, czyli poznanie jej samej, aby świadomie i dobrze w niej służyć. Na spotkaniach w grupach odkrywaliśmy, wypowiadaliśmy i konfrontowaliśmy z własnymi doświadczeniami jak rozumieją te prawdy inni. Seminaria abstynenckie były pracą nad ugruntowaniem i pogłębieniem motywacji abstynencji jako podstawowego działania KWC. Korzystaliśmy z materiałów opracowanych przez ks. Fr. Blachnickiego; „Abstynenckie Credo KWC”, „Wolni i Wyzwalający”, „Prawda Krzyż Wyzwolenie”, oraz „Eleuterii” - pisma KWC. Ważnymi elementami tych rekolekcji były kręgi liturgiczne, przygotowujące nas do aktywnego przeżywania codziennej Eucharystii oraz namiot spotkania osobiste porządkowanie przeżytych treści rekolekcji w duchu podejmowania odpowiedzialności i angażowania się w dzieło KWC.

Pozytywnym doświadczeniem dla nas były wieczorne nabożeństwa ewangelizacyjne mające na celu ożywianie wiary, nadziei i miłości wśród uczestników rekolekcji, z drugiej zaś strony wprowadzały w podstawową metodę, która wykorzystywana jest podczas prowadzenia Rekolekcji Ewangelii Wyzwolenia w parafiach. Podczas tych rekolekcji uświadamialiśmy sobie, że abstynencja przyjęta świadomie i dobrowolnie wyzwala tego, kto ją praktykuje, bowiem osoba tworzy sama siebie przez tą decyzję. Im ta decyzja jest bardziej dojrzała, tym pełniej człowiek realizuje siebie jako osobę. Abstynencja wyzwala drugiego człowieka poprzez solidarne stawanie i podążanie z nim tam gdzie chcemy go doprowadzić. Jest to „taktyka podania dłoni” zamiast głoszenia haseł i programów, które same w sobie jeszcze nie przynoszą wyzwolenia. Wyzwalając innych wyzwalamy siebie. Ostatecznie wyzwalający prowadzi wyzwalanego do Chrystusa, w którym jest ideał i realizacja naszej wolności. Tylko człowiek wolny może wyzwalać innych. Ci wolni ludzie mają tworzyć „nowe wojsko Gedeona”.

„Jeżeli dzisiaj jest potrzebny Polakom jakiś czyn patriotyczny, czyn wyzwoleńczy to jest nim czyn abstynencki”. Ks. Fr. Blachnicki

Zapraszamy do podejmowania tego dzieła.

Barbara i Irek Siemkowie