Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

DZIEŃ WSPÓLNOTY W KAMIONNEJ

W dniu 9 grudnia 2012 roku odbył się II cykl Dni Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Rejonowy Dzień Wspólnoty w parafii Kamionna to czas świętowania niedzieli w duchu

nowej kultury (wspólny czas na Eucharystii, modlitwie, formacji, dzielenia się

Słowem Bożym,  posiłku ).To także sposób na budowanie jedności w Ruchu Światło-Życie.

 Rodziny Domowego Kościoła dla budowania jedności Ruchu starają się uczestniczyć w dniach wspólnoty Ruchu Światło-Życie (Zasady  DK pkt. 20). Na tym spotkaniu rozważano drugi z przymiotów Kościoła – Jego Świętość. Podczas modlitwy uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem, na kolanach, odczytaliśmy Akt oddania Niepokalanej, Matce Kościoła. Podczas pracy w grupach wspólnie wypracowaliśmy recepty na  uświęcanie się w małżeństwie.

Domowy Kościół  zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym
w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim (Zasady DK pkt.10)
Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne - zobowiązania (Zasady DK pkt. 13)

1. codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania)

2. regularne spotkanie ze słowem Bożym

3. codzienna modlitwa małżeńska

4. codzienna modlitwa rodzinna

5. comiesięczny dialog małżeński

6. reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną)

7. uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych .

Dzięki wprowadzaniu w życie zobowiązań następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej. Nie są one celem samym w sobie, ale środkiem
do celu. Ich realizowanie odbywa się w małżeństwie poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania oraz poprzez wzajemną
pomoc małżeństw w KRĘGU w dążeniu do świętości (idea małej grupy jako środowiska koniecznego do wzrostu wiary). „Nie wystarczy uwierzyć w Boga, trzeba uwierzyć w miłość Boga; [..] bo Bóg ma tylko jedno na celu: doprowadzić nas do pełni wyzwolenia, do życia i szczęścia, obdarzyć nas swoją miłością”. (cyt. z Przekonująca moc miłości, ks. F. Blachnicki).

Wspólnym wysiłkiem uczestnicy dnia wspólnoty , na podstawie listu św. Piotra (1 P1,14-16) opracowali zbiór recept na skuteczne uświęcanie się w małżeństwie. Małżonkowie, aby ten cel osiągnąć muszą być całkowicie ufni i bezinteresowni wobec siebie. W chwilach kryzysu należy oddać się modlitwie i rozważaniu Hymnu do Miłości z 1 listu św. Pawła do Koryntian lub 8 błogosławieństw z Mt 5,1-12a i wspólnie poszukiwać Woli Bożej. Uświęcanie polegać będzie na wspólnym uczestnictwie w Eucharystii i wspólnym korzystaniu z sakramentów. Polegać będzie nadto na umiejętnym i pokornym mówieniu małżonkowi, na modlitwie i w dialogu, o jego niedoskonałościach. W ten sposób realizować będziemy nakaz ewangelizowania i dzielenia się świadectwem życia małżeńskiego. Należy dostrzegać codziennie okazje do okazywania małżonkowi i dzieciom drobnych gestów miłości. Należy wzajemnie motywować siebie do pogłębiania duchowości małżeńskiej w ramach tego co proponuje Ruch Światło- Życie. Oprócz powyższych recept na uświęcanie się w małżeństwie zaproponowano także nast. zasadę postępowania: „ Nie dokuczaj małżonkowi, patrz w siebie, będzie święty człowiek z ciebie”.

Podczas spotkania poznaliśmy świadectwo Irka Siemka o wierze zwykłych gorliwych ludzi, którzy szczególnie poruszyli jego wiarę oraz  zgłębialiśmy postacie śp siostry Jadwigi Skudro i śp ks. Wojciecha Danielskiego i ich ogromny wkład w Ruch Światło- Życie i Domowego Kościoła.

Obfity w Dary Boże  dzień zakończono agapą, na której przy kawie i ciastku, w radości cieszyliśmy się uczestnictwem w dziele Domowego Kościoła.

 

 

I i R.